niedziela , Luty 18 2018

Bitcoin – waluta przyszłości?

Zanim w ogóle wspomną o BitCoin – tak jak właśnie to uczyniłem – spójrzmy na chwilę wstecz na technologie, które już znamy a które jeszcze tak niedawno wydały się zupełną nowością. Pamiętasz swój pierwszy adres e-mailowy na Wirtualnej Polsce, adres który prawdopodobnie składał się z kombinacji twojego imienia oraz daty urodzenia. Czym e-mail tak naprawdę różni się od zwykłego pisania listów na kartce przy użyciu długopisu. Obydwie dwie formy komunikacji służą tak naprawdę do tego samego –  przekazywania wiadomości.
Potem pojawiło się gadu-gadu oraz inne komunikatory internetowe takie jak Facebook messenger czy WhatsApp, nie wspomnę już o telefonii komórkowej, wysyłanie wiadomości SMS oraz wiadomości wideo takich jak z Snapchat.

Jednak co listy i SMS-y i wiadomości wideo mają wspólnego z krypto walutą?
Wydaje się, że nic jednak tak jak kiedyś naklejanie znaczka pocztowego było jedynym gwarantem na przesłanie wiadomości tak teraz używanie pieniędzy w postaci krypto waluty wydaje się kolejnym krokiem w udoskonalaniu codzienności.

Bitcoin jako waluta jest wart więcej niż jakiekolwiek pieniądze nie z tego powodu, że jeden BitCoin to dzisiaj 1200 $ ale dlatego, że niesie ze sobą ogromne możliwości.

BitCoin to tak naprawdę łańcuch bloków i jako taki zawiera w sobie ogromny potencjał. Łańcuch bloków to zaawansowane działania matematyczne, których nie będę tutaj opisywał. Ważne jest to co można zrobić z takim łańcuchem bloków.

Weźmy na przykład mikropłatności – jest to poważny problem dla właścicieli portali internetowych a ogromny biznes dla banków, które naliczają opłaty za każdą przeprowadzoną transakcję. Kryptowaluta rozwiązuje ten problem jako że wszelkie płatności odbywają się między komputerami połączonymi w sieci. Transakcje są weryfikowane w czasie rzeczywistym a możliwość oszustwa jest eliminowana.

Możliwości łańcucha bloków można również użyć do głosowania. Każdy obywatel otrzymałby indywidualny adres i na tej podstawie weryfikowałby swoje prawo do głosowania na wybranego kandydata.

Jeszcze inne zastosowanie krypto waluty można wykorzystać podczas transferu pieniędzy między krajami. Takie rozwiązanie eliminuje opłaty bankowe za przesłanie pieniędzy oraz zamianę np. dolara na złotówkę.

Paradoksem BitCoin jest to że największe zagrożenie dla tej waluty pochodzi od jego zwolenników. Ludzie upatrują w nim upadek bankowości, marzą o odebraniu rządom kontroli nad tym jak wydajemy nasze pieniądze oraz pragną aby jeden BitCoin był wart przynajmniej 10 000 $. Niestabilność ceny bitcoina jest wielce kłopotliwa. Mało kto chciałby dostać wypłatę w postaci trzech bitcoinów tylko po to aby trzy dni później dowiedzieć się że jego cena spadła o 50%.

Nie trzeba być wyjątkowo bystrym aby dostrzec fakt, że pieniądz zmienia swoją postać. Na początku płaciło się złotem i srebrem, potem papierami drukowanymi przez mennicę państwową, teraz używa się kart kredytowych. To że kryptowaluta się przyjmie jest niezaprzeczalnym faktem, zagadką pozostaje jedynie kiedy i pod jaką postacią bitcoin zostanie wprowadzony do codziennego użytku.

Sprawdź

Bitcoin – kryptowaluta czy krypto-szleństwo.

Wysoka cena bitcoina w ostatnich miesiącach sprawia, że w mediach pojawia się coraz więcej wzmianek na temat krypto walut. Coraz częściej słyszy się jakim to wspaniałym wynalazkiem jest łańcuch bloków, jak może to odmienić życie, odebrać władzę bankom i polepszyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *